русский  | ENG.png English RUS.png

 צרו קשר  מפת הגעה

חדשות ומאמרים

המלחמה בסרטן השד


כמידי שנה בחודש אוקטובר יצויין בישראל ובעולם חודש המודעות לסרטן השד. במסגרת זו יקיימו האגודה למלחמה בסרטן, משרד הבריאות וארגונים נוספים פעילויות הסברה במטרה להגביר את המודעות לחשיבות האבחון המוקדם של סרטן זה. הסרט הורוד (והצבע הורוד בכלל בפרט) אומץ כסמל הרשמי של המאבק בסרטן השד וברוח זו ניתן יהיה לראות בכל רחבי הארץ והעולם יוזמות ומיצגים בצבע ורוד הכוללים הארה של מבנים באור ורוד, צעדות בחולצות ורודות, הפרחת בלונים ורודים וענידת סרט ורוד.

גילוי מוקדם

חשוב לדעת כי סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל. על פי נתוני משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, כ- 4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד ואחת מכל שמונה נשים בישראל עלולה לחלות במהלך חייה. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי ההחלמה לכ – 90% ויותר וזו האסמכתא המדעית הניצבת בבסיסם של מסעות הסברה בישראל ובעולם הקוראים לגילוי מוקדם ומציל חיים. בישראל, כמו במדינות מערביות נוספות, עולה בהתמדה חלקן של הנשים אשר מחלימות מסרטן השד וניתן לזקוף זאת לזכות הגילוי המוקדם, שיטות הטיפול והריפוי המתקדמות וכן גם לזכות הגברת המודעות הציבורית.

גנטיקה וסרטן השד

מזה שנים רבות ידוע שיש משפחות בהן קיימים מקרים מרובים של תחלואה בסרטן השד והשחלות או מקרים בלתי שגרתיים המאובחנים בגיל צעיר. בחלק ממשפחות אלו ניתן להצביע על תבנית הורשה קלאסית ברורה, הקשורה בגן מסוים וניתנת לבירור באמצעות בדיקה גנטית. ההערכה המקובלת היא כי כ – 11-15% ממקרי סרטן השד הם על רקע גנטי מורש.

בזכות התפתחות המדע ובאמצעות בדיקות גנטיות מתקדמות ניתן כיום לזהות ליקויים תורשתיים מסוימים (מוטציות) העלולים לגרום לסיכון מוגבר לפתח סרטן. הליקויים הגנטיים הנפוצים ביותר ממוקמים בשני גנים ידועים, הנקראים BRCA1 ו-BRCA2. לצידם, קיימים גנים נוספים, שליקויים מסוימים בהם מעלים את הסיכון לפתח סרטן שד ו/או שחלות וכן סוגי סרטן נוספים. במקרים אלה חשוב כי בני המשפחה יפנו לקבלת ייעוץ גנטי על מנת לבחון את קיומו של ליקוי תורשתי משפחתי ולהתאים אמצעים רפואיים המיועדים הן לגילוי מוקדם והן להקטנה של הסיכון לפתח סרטן. רצוי להתחיל את הבירור הגנטי באדם החולה עצמו. במקרה זה הייעוץ הגנטי לא רק שתורם לבני המשפחה הבריאים בהערכת הסיכון האישי, אלא יכול לאפשר לחולה עצמה הבנה טובה ונכונה יותר של מאפייני המחלה ולהעריך את רמת הסיכון לפתח בעתיד גידולים סרטניים נוספים, הקשורים לתסמונת סרטן השד והשחלה.

כל אדם הנושא ליקויים גנטיים מסוימים בגנים המקושרים לתסמונת סרטן השד והשחלות, גבר או אישה, עלול להוריש את הליקוי לילדיו (50% סיכוי לכל ילד). בשל כך, איתור מוטציה מזיקה במשפחה הינה בעלת משמעות רבה למשפחה כולה.

תוצאות הבדיקה הגנטית

תשובה חיובית משמעותה כי בבדיקת המעבדה זוהתה מוטציה הקשורה בתסמונת סרטן מורשת. תשובה זו מצביעה כי לנבדק יש נטייה גנטית לסרטן. אין בכך כדי לנבא באופן ודאי התפתחות סרטן בעתיד, אלא עדות לסיכון מוגבר לפתח סוגי סרטן מסוימים, מעבר לסיכון הרגיל באוכלוסייה. שיעור הסיכון תלוי בסוג התסמונת, המוטציה והרקע המשפחתי. איתור המוטציה מאפשר נקיטת צעדים מעשיים לגילוי מוקדם של סרטן וביצוע הליכים מקטיני סיכון.

מומלץ מאוד לשתף את בני המשפחה בגילוי הנשאות על מנת לאפשר גם להם לקבל הערכה אובייקטיבית של הסיכון האישי שלהם. תשובה חיובית עשויה להועיל גם לנבדקת שכבר חלתה בסרטן, משום שבחלק מהמקרים, עשויה להיות לכך השפעה על אופן הטיפול במחלתה והתאמת אמצעים לגילוי מוקדם או צמצום הסיכון לממאירויות אופייניות אחרות.

תשובה שלילית משמעותה כי לא אותר ליקוי גנטי, במסגרת הבדיקה שבוצעה. עם זאת, אין בתשובה זו כדי לשלול בוודאות קיומו של ליקוי גנטי אחר שמעבר לטווח יכולת הגילוי של בדיקה זו. המשמעות הקלינית של תשובה שלילית נבחנת על ידי היועץ הגנטי, בשילוב עם ההיסטוריה הרפואית המשפחתית. במקרים של סיכון משפחתי גבוה לסרטן בהם לא אותרה מוטציה בבדיקה הראשונית, יומלץ להרחיב את הבירור הגנטי באמצעות בדיקות נוספות וכמו כן יוצע משטר מעקב מתאים לגילוי מוקדם של סוגי הסרטן המשפחתיים. במידה וידוע על מוטציה ספציפית במשפחה, משמעותה של תשובה שלילית היא שהנבדק אינו בעל סיכון מוגבר לפתח את סוג סרטן המשפחתי הקשור במוטציה זו.

תוצאה שאינה חד-משמעית מעידה על שינוי גנטי שמשמעותו אינה ברורה. במקרים כאלו, יתכן ויוצע להעמיק את הבדיקה לבני משפחה נוספים כדי לברר את משמעותו של השינוי. משמעות השינוי עשויה אף להתברר בעתיד, עם התפתחות המדע והטכנולוגיה.

מניעה וטיפים לסגנון חיים

בשנים האחרונות קיימת מגמה ההולכת ומצטברת של עדויות מדעיות העוסקות ביכולתן של נשים לפעול למניעת סרטן השד. מחקרים רבים הוכיחו באופן גורף כי לסגנון חיים יש השפעה מכרעת על הגברת הסיכון לחלות בסרטן השד. גורמי הסיכון הלא-תורשתיים שהוכחו כקשורים בסיכון יתר לסרטן שד הם:

  • עישון
  • תזונה מערבית מתועשת עתירת שומן
  • השמנת יתר והיעדר פעילות גופנית סדירה

כדי להוריד את הסיכון, מומלץ לשנות הרגלי חיים אלו ולאמץ אורח חיים בריא יותר.

 

 

צור קשר

 

  • המלחמה בסרטן השד