русский  | ENG.png English RUS.png

 צרו קשר  מפת הגעה

שאלות ותשובות

לפניך שאלות נפוצות בתחום האונקוגנטיקה, לשאלות ותשובות בתחומים אחרים נא לפנות למזכירות המרכז בטלפון 03-9092270. לחצ/י על השאלה להעברה לתשובה המתאימה. 


מדוע הרופא הפנה אותי לייעוץ גנטי בתחום הסרטן המורש?

ייתכן כי הופנת לייעוץ גנטי כי נמצאו אצלך או במשפחתך מאפיינים היכולים להצביע על ממאירות או סיכון לפתח ממאירות על רקע תורשתי. 


האם נדרשת הפנייה מרופא לקבלת ייעוץ גנטי?

לא נדרשת הפנייה על מנת לתאם פגישת ייעוץ גנטי במרכז. רצוי לעדכן את רופא המשפחה או את הרופא המטפל בממצאים או במשמעויות הרפואיות שיתקבלו במסגרת הייעוץ. השירותים במרכז הינם במימון פרטי לכן מומלץ לבחון שאלות בנוגע להחזר כספי ישירות מול קופת החולים וחברת הביטוח מאחר והדבר נקבע באופן אינדיבידואלי לפי תנאי הביטוח שברשותכם.


מהן מטרות הייעוץ אונקוגנטי?

אונקוגנטיקה עוסקת בקשר שבין גנטיקה וסרטן ומציעה שיטות אבחון לסרטן על רקע גנטי. יעוץ אונקוגנטי מתמקד במקרי הסרטן שאירעו אצל הפונה ו/או בני משפחתו הביולוגיים ומטרותיו הן: 

  • הערכת רמת הסיכון האישית של הפונה ושל בני משפחתו לפתח מחלה ממאירה על רקע תורשתי.
  • המלצה על אמצעים רפואיים לגילוי מוקדם או להפחתת הסיכון.
  • התאמת בדיקות גנטיות מתקדמות, המתבצעות במקום בצורה פשוטה ע"י לקיחת דם או רוק. 
  • אפשרות למנוע תחלואה עתידית או חוזרת באמצעות אבחנה והבנה טובה יותר של מאפייני המחלה. 

מי נותן את הייעוץ הגנטי?

ייעוץ אונקוגנטי דורש מומחיות בגנטיקה רפואית וניסיון ייחודי בתחום הסרטן המורש. הצוות המקצועי במרכז כולל גנטיקאית בכירה (MSc/PhD) בחסותו המקצועית של פרופ' איתן פרידמן, מומחה ברפואה פנימית ובגנטיקה רפואית. 


איך עליי להיערך לקראת ייעוץ גנטי? 

על מנת שנוכל להעניק לך שירות יעיל ומקיף המתאים ככל האפשר לסיפור האישי והמשפחתי הייחודי שלך, רצוי לספק את מירב האינפורמציה הרפואית הידועה לך מקרי הסרטן במשפחה. 
לצפייה ברשימת טפסים ומסמכים לקראת הייעוץ לחץ כאן


מהי בדיקה גנטית?

בדיקה גנטית היא תהליך מעבדתי הבוחן את החומר התורשתי של הנבדק (DNA). הבדיקה מבוצעת על דגימת דם או רוק הניטלת מהנבדק באופן פשוט וקל ונשלחת למעבדה רפואית מוסמכת בארץ או בחו"ל. זמן קבלת תוצאות הבדיקה תלוי בסוג הבדיקה ובמעבדה המבצעת. 


כיצד ניתן לבצע בדיקות גנטיות? 

ככלל, על מנת לבצע בדיקות גנטיות יש צורך בקבלת ייעוץ גנטי מקדמי. ביעוץ הגנטי מתברר הצורך הקליני בביצוע הבדיקה ומותאמות הבדיקות הרלוונטיות לסיבת הפניה ולמקרה האישי והמשפחתי. על מנת לבצע בדיקות גנטיות בתחום הסרטן המורש רצוי לפנות ליעוץ הניתן על-ידי גנטיקאי מנוסה בתחום האונקוגנטיקה. במידה ויוחלט לבצע בדיקה גנטית בתחום הסרטן המורש, ניתן לבצע אותה במרכז בהמשך לפגישת הייעוץ, באמצעות בדיקת דם או נטילת רוק פשוטה. 


מהן ההשלכות האפשריות של ביצוע בדיקה גנטית?

לתוצאות בדיקה גנטית יכולות להיות השלכות אישיות, משפחתיות וחברתיות.   

  • תוצאת הבדיקה יכולה לחשוף מידע על המצב הגנטי ורמת הסיכון של קרובי משפחה שלא נבדקו. 
  • תוצאות הבדיקה עשויות להיות חיוביות, שליליות או בעלות משמעות לא ודאית. קיימת אפשרות לתוצאות שידיעתן לא תניב תועלת טיפולית. מאידך תוצאות מסוימות יובילו להמלצה על מעקב רפואי תכוף ומוקדם מהרגיל או ביצוע הליכים מקטיני סיכון (כריתה מניעתית לדוגמא).
  • הבדיקה הגנטית עלולה לחשוף גם מצבים גנטיים אחרים מאלה שלשמן בוצעה. לדוגמא, אי-אבהות.
  • תוצאות הבדיקה הינן חסויות בהתאם להוראת הדין והגורמים המטפלים מחויבים לשמירה על סודיות רפואית בכלל וסודיות גנטית בפרט. חוק מידע גנטי תשס"א-2000 מספק הגנות מסוימות בפני אפליה על רקע גנטי בביטוח ובתעסוקה, אך במידה והנבדק יתיר למסור את המידע הגנטי לגורם אחר מלבדו (כגון קרוב משפחה ,חברת ביטוח או רופא מטפל שאינו יועץ גנטי), לא ניתן יהיה להבטיח את המשך שמירת הסודיות הרפואית. 

מהן עלויות הייעוצים והבדיקות הגנטיות?

ניתן להתעדכן במחירון השירותים המלא במזכירות המרכז לגנטיקה רפואית בטלפון 03-9092270


האם הבדיקה או הייעוץ ממומנים ע"י קופת החולים או חברת הביטוח? 

אנו מציעים בשלב זה שירותים במימון פרטי בלבד. מומלץ לבחון שאלות של השתתפות במימון והחזר כספי ישירות מול חברת הביטוח בטרם הגעה לפגישה במרכז.    

 

 

 

  • שאלות ותשובות נפוצות